مقالات مفید

افزار پردازش حامی، طراحی ، تولید و مونتاژ برد های مدار چاپی

بردهای مدار چاپی (PCB) با استفاده از مسیرهای رسانا، پدها و سایر ویژگی‌های برد، از یک یا چند لایه ورق مس روکش شده تشکیل شده‌اند و بین لایه‌های ورق یک لایه غیر رسانا وجود دارد، این نوع برد اجزای الکتریکی یا الکترونیکی را به صورت مکانیکی پشتیبانی و به همدیگر متصل می‌کند.

PCBچیست؟

بردهای مدار چاپی (PCB) با استفاده از مسیرهای رسانا ، پد ها و سایر ویژگی های برد، از یک یا چند لایه ورق مس روکش شده تشکیل شده اند  و بین لایه های ورق یک لایه غیر رسانا وجود دارد، این نوع برد اجزای الکتریکی یا الکترونیکی را به صورت مکانیکی پشتیبانی و به همدیگر متصل می کند. قطعات به طور کلی بر روی بردهای مدار چاپی PCB لحیم می شوند تا اتصال برقی داشته باشند و تجهیزات الکترونیکی را به صورت مکانیکی به همدیگر متصل کنند. از برد های مدار چاپی برای ساده ترین محصولات الکترونیکی استفاده می شود. آنها همچنین در برخی از محصولات الکتریکی مانند جعبه های سوئیچ غیر فعال استفاده می شوند.

طراحی و ساخت PCB:

گزینه های جایگزین PCB شامل بسته بندی سیم و ساخت نقطه به نقطه است ، هر دو زمانی محبوب بودند اما اکنون به ندرت استفاده می شوند. PCB ها برای ایجاد مدار نیاز به طراحی اضافی دارند اما ساخت و مونتاژ آن می تواند به صورت خودکار انجام شود. نرم افزار الکترونیکی طراحی با کمک رایانه برای انجام بیشتر کارها و طراحی برد های مدار چاپی در دسترس است.

مدارهای تولیدی با PCB ارزان تر و سریعتر از سایر روش های سیم کشی هستند ، زیرا اجزای سازنده آنها به راحتی سیم کشی می شوند. تعداد زیادی برد مدار چاپی به طور همزمان ساخته می شوند و اما طرح ها باید فقط یک بار انجام شوند. PCB ها همچنین می توانند به صورت دستی و در تعداد کم ساخته شوند.

PCB ها می توانند یک طرفه (متشکل از یک لایه از جنس مس ، دو طرفه (دو لایه مس در دو طرف یک لایه) یا چند لایه (لایه های بیرونی و داخلی مس ، متناوب با لایه های بستر) تشکیل شوند. PCB های چند لایه دارای چگالی بیشتر و اتصالات اجزا را بهتر انجام می دهند. افزایش محبوبیت PCB های چند لایه با بیش از دو و به ویژه با بیش از چهار برد مسی همزمان با استفاده از فناوری نصب سطحی باعث شده است که اکثریت از این نوع برد مدار چایی استفاده کنند. با این حال ، بردهای مدار چاپی چند لایه ، تحلیل و اصلاح میدانی مدارها را بسیار دشوارتر و معمولاً غیر عملی می کند.

حتما مطالعه کنید
دیود شاتکی

لایه های بــرد های مــدار چاپی:

یک برد مدار چاپی شامل یک لایه مسطح از مواد عایق و یک لایه فویل مس است که لایه لایه شده است. قلم زنی شیمیایی مس را به خطوط رسانای جداگانه ای تقسیم می کند که مدارها ، پد ها برای اتصالات قرار گرفته است ، مجرا برای عبور اتصالات بین لایه های مس طرح شده است و ویژگی هایی مانند مناطق رسانای جامد برای محافظت الکترومغناطیسی یا اهداف دیگر تنظیم می شود. مسیرها به صورت سیمهایی که در جای خود ثابت شده اند عمل می کنند و توسط هوا و مواد دیگر عایق بندی می شوند. سطح یک PCB ممکن است دارای پوششی باشد که از مس در برابر خوردگی محافظت می کند و لحیم کاری احتمال اتصال یا تماس الکتریکی نامطلوب با سیم های برهنه راکاهش می دهد. به دلیل عملکردی که لحیم دارد ، به این پوشش مقاومت در برابر لحیم کاری یا ماسک لحیم گفته می شود. شرکت افزار پردازش حامی در این قسمت بررسی های بیشتری انجام داده است.

یک برد مدار چاپی می تواند چندین لایه مس داشته باشد. یک برد دو لایه دارای مس در هر دو طرف است. تخته های چند لایه و لایه های اضافی مس همانند عایق عمل می کنند. رسانا ها در لایه های مختلف با سوراخ هایی متصل می شوند که سوراخ هایی با روکش مس هستند و از طریق بستر عایق به عنوان تونل های الکتریکی عمل می کنند.

ویژگی های بــرد مــدار چاپی:

مقاومت سوراخ کاری (سرب دار)

اولین PCB ها از فن آوری سوراخ کاری استفاده می کردند ، اجزای الکترونیکی از یک طرف از طریق لیدهایی سوراخهای یک طرف تخته وارد می شدند و از طرف دیگر روی مس قرار گرفته و به هم متصل می شدند و اینگونه نصب انجام می شد. تخته ها ممکن است یک طرفه باشند ، دارای یک مولفه بدون برد و اما تخته های دو طرفه جمع و جورتر هستند ، اجزا در هر دو طرف لحیم شده اند. نصب افقی قسمتهای سوراخ با دو لید محوری (مانند مقاومت ، خازن و دیود) با خم شدن لبه ها ۹۰ درجه در همان جهت انجام شده و قرار دادن قطعه در برد انجام می شود سپس سرب ها را لحیم کرده و انتهای آن را مرتب می کنند. سرب ها ممکن است به صورت دستی یا توسط دستگاه لحیم کاری، لحیم شوند.

حتما مطالعه کنید
مهندسی معکوس بردهای مدار چاپی

مونتــاژ الکتــرونیکی چیست؟

مونتاژ الکترونیک اصطلاحی کلی در تولید محصولات الکترونیکی و دستگاه ها است. به عنوان یک مونتاژ کننده تجهیزات الکترونیکی ، مسئولیت های شما شامل کار در یک کارخانه برای جمع آوری قطعات الکترونیک مختلف و قطعات رایانه است. همچنین ، شما باید تمام استانداردهای لازم صنعت و دولت و همچنین پروتکل های ایمنی را رعایت کنید. سایر مدارک این شغل شامل مسیریابی ، لحیم کاری و برش قطعات الکترونیک است. شرکت افزار پردازش حامی در صورت درخواست مونتاژ قطعات الکترونیک در این رابطه به شما کمک خواهد کرد.

مونتاژ تجهیزات الکترونیک چیست؟

یک مونتاژ کننده تجهیزات الکترونیکی ، که به عنوان سازنده نیز شناخته می شود ، قطعات و اجزای تجهیزات الکترونیکی را نصب ، متصل ، مونتاژ و ایمن می کند. این مونتاژ کننده در پشت صحنه کار می کند تا قطعاتی که ما هر روز از آنها استفاده می کنیم مانند رایانه ها ، دستگاه های الکترونیکی ، اسباب بازی ها و موتورها را جمع کند. طیف گسترده ای از وسایل الکترونیکی هستند: تابلوهای مدار رایانه ، فرستنده ها ، گیرنده ها ، تجهیزات پزشکی ، دستگاه های اندازه گیری و مکانیزم های خودرو.

مونتاژ ماشینی:

در اصل مونتاژ ماشینی یعنی اینکه ابتدا شابلون و اسنسیل برد ساخته می شود و بعد از ان دستگاه مونتاژ کننده به شکل کاملا اتوماتیک مونتاژ را انجام می دهد. این نوع مونتاژ نسبت به نوع دستی دارای سرعت بسیار بالاتری است، مخصوصا اگر شما بخواهید مونتاژ را در تعدا بسیار بالایی انجام دهید، هر چند مونتاژ دستی نیز دارای مزیت های مخصوص به خود است که مهم ترین ان نوع لحیم کاری قوی است.

حتما مطالعه کنید
فناوری SMT چیست

این نوع مونتاژ ها توسط ربات ها نیز انجام می شود، وقتی نوبت به مونتاژ قطعات الکترونیکی می رسد ، ربات های خط مونتاژ یک نقطه شیرین بین انسان و اتوماسیون اختصاصی یا “سخت” را اشغال می کنند. ربات مونتاژ سریعتر و با دقت بیشتری نسبت به انسان حرکت می کند و به راحتی پیکربندی می شوند ، فقط به تغییر برنامه نیاز دارد – مجموعه رباتیک خودکار یک سرمایه گذاری کم خطر است که همزمان خواسته های تولید ، کیفیت و امور مالی را برآورده می کند. این ربات ها دارای دوربین های با دقت بالا هستند که کار مونتاژ را بسیار راحت تر کرده اند.

قطعات الکترونیک عمدتا محصولات صنعتی هستند ، که به صورت مجزا در دسترس هستند و نباید با عناصر الکتریکی ، که دارای انتزاعات مفهومی هستند و نشان دهنده قطعات الکترونیکی ایده آل هستند ، اشتباه گرفته شود. قطعات الکترونیک هر وسیله یا شی فیزیکی اساسی در یک سیستم الکترونیکی است که برای تأثیر بر الکترونها یا زمینه های مرتبط آنها استفاده می شود.

قطعات الکترونیک دارای تعدادی ترمینال یا سیم برق هستند. این اتصالات به سایر اجزای الکتریکی ، اغلب از طریق سیم ، متصل می شوند تا یک مدار الکترونیکی با عملکرد خاص (به عنوان مثال تقویت کننده ، گیرنده رادیویی … ایجاد کنند. قطعات اصلی الکترونیکی ممکن است به صورت آرایه ای یا شبکه ای از اجزای مشابه ، بسته بندی شوند یا در داخل بسته هایی مانند مدارهای مجتمع نیمه هادی ، مدارهای ترکیبی یا دستگاه های فیلم ضخیم بسته بندی شوند.

عملکرد قطعات :

ابزارهای الکترونیکی جزئی جدایی ناپذیر از زندگی ما شده اند. آنها زندگی ما را راحت تر و آسان تر کرده اند. از هواپیمایی گرفته تا صنایع پزشکی و بهداشتی ، ابزارهای الکترونیکی کاربردهای گسترده ای در دنیای مدرن دارند. در واقع ، انقلاب الکترونیک و انقلاب رایانه ای دست به دست هم می دهند و قطعات الکترونیک نیز جزیی از این انقلاب صنعتی هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button