PCB یا برد مدار چاپی یک مدار الکترونیکی است که در دستگاه های الکترونیکی برای پشتیبانی مکانیکی و دسترسی به قطعات الکترونیکی آنها استفاده می شود. آنها با ترکیب ورق های مختلف مواد نارسانا مانند فایبرگلاس یا پلاستیک ساخته می شوند تا مدار مسی را به راحتی نگه دارند.

با توجه به تعداد بردهای مدار می توان آن را به بردهای تک لایه، دو لایه، چهار لایه، شش لایه و سایر بردهای چند لایه تقسیم کرد. هر برد عملکردی دارد که منحصر به یک محصول خاص است و باید طوری طراحی شود که آن عملکرد را در فضای اختصاص داده شده انجام دهد. سازندگان از سیستم های طراحی به کمک کامپیوتر برای چیدمان الگوی مدار استفاده می کنند.

ضخامت بردهای مدار چاپی معمولاً 1.6 میلی متر است.PCB تقریبا در تمام محصولات الکترونیکی که ما در زندگی روزمره از آنها استفاده می کنیم یافت می شودمانند: تلفن همراه، تبلت، تلویزیون، کامپیوتر، لپ تاپ، صفحه کلید، ماوس، سلاح های نظامی، هواپیما، ماهواره و غیره.

 

بردهای مدار چاپی (PCB) با استفاده از مسیرهای رسانا ، پد ها و سایر ویژگی های برد، از یک یا چند لایه ورق مس روکش شده تشکیل شده اند  و بین لایه های ورق یک لایه غیر رسانا وجود دارد.این نوع برد اجزای الکتریکی یا الکترونیکی را به صورت مکانیکی پشتیبانی و به همدیگر متصل می کند.

قطعات به طور كلي بر روي بردهای مدار چاپی PCB لحيم مي شوند تا اتصال برقي داشته باشند و تجهیزات الکترونیکی را به صورت مكانيكي به همدیگر متصل کنند.از برد های مدار چاپی برای ساده ترین محصولات الکترونیکی استفاده می شود.آنها همچنین در برخی از محصولات الکتریکی مانند جعبه های سوئیچ غیر فعال استفاده می شوند.

بیشتر بردهای مدار چاپی از کامپوزیت های پلاستیکی یا فایبرگلاس و رزین ساخته شده اند.

بیشتر پانل ها صاف و سفت و سخت هستند ، اما استفاده از مواد انعطاف پذیر باعث می شود تا آنها در مناطقی از شکل چرخش قرار بگیرند.

تعریف بردهای مدار چاپی