انواع قطعات پر فروش الکترونیکی و عملکرد آنها

انواع قطعات پر فروش الکترونیکی

بسیاری از جوانان که عاشق الکترونیک هستند ، نام صحیح قطعات الکترونیکی یا کاربردهای آنها را در زمینه الکترونیکی نمی دانند.

امروز ما در مورد قطعات الکترونیکی ، نام ها ، انواع و موارد استفاده آنها در این مقاله توضیح خواهیم داد.

 

  مقاومت

  مقاومت مجموعه ای از رنگها را دارد و مقدار مقاومت را تعیین می کند.

دو طرف دارد و مثبت و منفی ندارد.

و آنها به بیش از یک راه به مدار متصل می شوند اگر مقاومتها پشت سر هم به هم متصل شوند به آن اتصال سری می گویند.

اما اگر مقاومت ها به شکل جمعی متصل شده باشند ، ترمینال های اول با یکدیگر ترکیب می شوند و ترمینال های دوم با هم اتصال موازی نامیده می شود.

نوع دیگری از مقاومت وجود دارد که مقاومت متغیر نامیده می شود و اشکال مختلفی دارد.

 

 فیوز

 

استفاده از این قطعه الکترونیکی برای محافظت از مدار در برابر احتراق در صورت افزایش جریان الکتریکی ، افزایش ولتاژ یا افزایش اختلاف ولتاژ است که مدار را از احتراق محافظت می کند.

دو نوع فیوز وجود دارد که یا در اتومبیل یافت می شود و یا در دستگاه های الکترونیکی ، تلویزیونی و دستگاه های الکترونیکی بزرگ دیده می شود.

در برخی موارد ، متوجه می شویم که شکل فیوز در صفحه های الکترونیکی بسیار کوچک است که در کنار آن F یا L نوشته شده یا هیچ چیز نیست و سیاه است.

این فیوز را می توان روی دیسک سخت یا مادربرد یافت.

 خازن

به طور خلاصه ، مزیت آن شارژ و تخلیه انرژی است.ما از آن در تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم استفاده می کنیم و آن را در مدارهای فلاش دوربین استفاده می کنیم.

خازن انرژی را شارژ می کند و یک بار شارژ را تخلیه می کند و به ما نور فلاش را می دهد. در مدارهای روان سازی استفاده می شود.

خازن ها انواع مختلفی دارند که معروف ترین آنها عبارتند از:

 

کندانسور شیمیایی

برخلاف مقاومت ها ، خازن ها دارای قطبیت هستند ، به این معنی که مثبت و منفی هستند. طرفی که دارای علامت مشخص یا سفید باشد ، علامت منفی روی آن نوشته شده یا چیزی روی آن نوشته نشده است.

همچنین برخلاف مقاومت ، مقاومت را می توان در هر جهتی متصل کرد ، در حالی که خازن باید به جهت نشان داده شده بچسبد که منفی است.

  اندازه های کوچکی از آن نیز وجود دارد که در مادربرد انواع رایانه های مدرن وجود دارد.

محبوب ترین اندازه گیری مادربرد 1000 μF / 10V ، 2200μF / 6.3 و 10V و 3300μF / 6.3V است.

 

  پف کندانسور

نوع دیگری از خازن ها ، به رنگ قهوه ای و اندازه بسیار کوچک در مادربرد یافت می شود. و مانند فیوزها و مقاومت هایی که در مورد آنها صحبت کردیم ، رنگ آنها سیاه است ، در حالی که خازن  قهوه ای یا قهوه ای روشن است.

 دیود

دیود مشهورترین قطعه الکترونیکی است که برخی افراد آن را سیلیکون می نامند.

آنها قطعات الکترونیکی نیمه هادی هستند و دارای قطبی مانند خازن و ترمینال منفی هستند که با یک رنگ نقره ای گرانبها مشخص شده و قطعه ای که رنگی نیست مثبت است.

هنگام اتصال آن به مدار الکترونیکی ، قطب باید رعایت شود.

فایده یک دیود این است که جریان را فقط در یک جهت عبور می دهد بنابراین در تنظیم کننده ها استفاده می شود و اگر بخواهیم ولتاژ متغیر را به ولتاژ ثابت تبدیل کنیم از گروهی از دیود استفاده می کنیم.

 سیلیکون

این یک دیود کوچک است و به دو شکل است و ما آن را روی مادربرد پیدا می کنیم که دارای یک خط نقره ای است و قطب منفی را نشان می دهد.

 فوتودیود

به آن LED گفته می شود و اشکال و رنگهای مختلفی دارد اما عملکرد آن یکسان است و هنگام قرار گرفتن در معرض ولتاژ باعث تولید نور می شود.

 ترانزیستور

به طور خلاصه ، از 2 دیود ، یعنی 2 سیلیکون تشکیل شده و اشکال و انواع مختلفی دارد.

ترانزیستور بور

بدنه آن دارای یک قسمت فلزی برای خنک سازی است یا دارای یک دهانه جهت نصب آن بر روی مایع خنک کننده است ، زیرا یکی از ترانزیستورهای بور است که مقدار انرژی را کنترل یا تغییر می دهد.

ترانزیستور بزرگ

غالباً در تلویزیون یا Power Salli است و کوچکتر در مادربرد است و با توجه به قطب می تواند انواع مختلفی داشته باشد:

tranny pnp ، tranny npn

N مخفف Negative ، p به معنای مثبت است.

قطعه الکترونیکی سیم پیچ

یا یک سیم پیچ با یک قطعه حاوی بیش از یک سیم پیچ هست و آن را ترانسفورماتور می نامند ، مانند ترانسفورماتوری که مثلاً از 220 ولت به 12 ولت تبدیل می شود.

IC یا مدار مجتمع

مدار الکترونیکی یکپارچه ، مداری از نیمه هادی ها است که شامل تمام اجزای الکترونیکی است که قبلاً در مورد آنها صحبت کردیم.

اندازه آنها می تواند بسیار کوچک باشد و عملکرد خاصی را انجام دهد. برخی از آنها وظیفه کنترل روشنایی و برخی دیگر یکنواختی را بر عهده دارند.

به طور خلاصه ، می توان به جای قرار دادن چهار سیلیکون یا چهار دیود در کنار هم و اتصال آنها به خازن ها ، برای ایجاد یک مدار برای یک جریان سازی ، کل مدار را به یک IC کوچک تقلیل داد.

و دارای اشکال متعددی است که با توجه به تعداد پین ها ، شکل و با توجه به تعداد آنها متفاوت است.

چیپ ست

مجموعه ای از IC ها و اجزای الکترونیکی ، از جمله چیپست مادربرد ITE 8702 FA بسیار محبوب است.

حسگرها

سنسورهای لرزش ویژه ای وجود دارد که شبیه خازن هستند اما در داخل آنها مانند گرانول احساس می شوند. این حسگر لرزش نامیده می شود.

گیرنده مادون قرمز

این در تلویزیون است و سیگنال های مادون قرمز را از کنترل از راه دور دریافت می کند.

مقاومت حرارتی ترموستات

  در باتری های لیتیوم ، به ویژه باتری های لپ تاپ وجود دارد ، به طوری که اگر دمای باتری از دمای خاصی فراتر رود ، مدار شارژ را قطع می کند.

LM35

  یک سنسور حرارتی ، یکی از معروف ترین سنسورهایی است که با آن سرو کار داریم و شکل آن بسیار نزدیک به شکل ترانزیستور است.

حسگر تصویر

  روی قطب های برق قرار دارد ، بنابراین می بینیم که تیرهای برق در شب روشن می شوند و صبح خاموش می شوند بدون اینکه دکمه ای برای کار داشته باشد.

مزیت آن این است که تا زمانی که من روشنایی دارم ، مدار باز دارد و در صورت عدم وجود روشنایی ، مدار بسته می شود و در نتیجه قطب ها را روشن می کند.

نتیجه

در این مقاله سعی شد مشهورترین قطعات الکترونیکی با زبان ساده معرفی شوندامیدوارم از تعاریف ساده قطعات الکترونیکی نهایت استفاده را برده باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code